Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Par uzvedības etiķeti vairāk nekā par ētiku
2007. gada 01. septembris
Diskusiju vada: Diāna Ričika, Doctus galvenā redaktore. Foto – Inese Austruma
Dalībnieki: Vita Vestmane, Inta Saprovska, Ināra Rubene, Ilze Aizsilniece, Ingrīda Briška, Dmitrijs Juskovecs
Nule kā parakstīta deklarācija par ārstu un farmācijas firmu sadarbības principiem, par ko presē un portālos jau lasām ironiskas piezīmes. Par to, ka ētikas kodeksi dzīvo paši savu dzīvi uz papīra, kamēr karā (konkurences cīņā) visi ieroči ir labi. Kā ir patiesībā? Doctus diskusijas dalībnieki vērtē – tie ir atsevišķi gadījumi, izrādītā labā griba ir solis pareizajā virzienā. Pēc šīs diskusijas gan nepamet sajūta, ka lielākoties tomēr runājam par uzvedības etiķeti, nevis par ētiku – tikumisko normu sistēmu vai morāles filozofiju. Seneka vēstulēs Lūcijam par ētiku reiz rakstīja: „Tu zini, kura līnija ir taisna. Ko tas tev līdz, ja nezini, kas ir taisnais dzīvē.” Un viņam bija taisnība.

Paldies Latvijas Akadēmiskajai bibliotēkai par sadarbību diskusijas tapšanā.
Jautājumu secība: 1 - 3   4 - 6   7 - 9   10 - 12   13 - 15   16 - 17    
1. Šī brīža situācijas diagnostika. Novērtējiet, lūdzu, ar atzīmi desmit ballu sistēmā ārstu, farmaceitu zāļu ražotāju, lieltirgotāju ētisko sirdsapziņu!

ILZE AIZSILNIECE, ģimenes ārste: Es negribētu likt atzīmi. To varam tad, ja esam gājuši skolā, kaut ko redzējuši. Bet mēs visi pirms daudziem gadiem tikām iemesti finansiālajā situācijā, kad aiziet uz labām pusdienām, ko servē farmācijas industrija, nebija nemaz tik slikti. Varētu likt atzīmes tad, kad Veselības ministrija pēc Pasaules Veselības organizācijas lūguma izveidotu padomi, kas nodarbojas ar racionālu zāļu lietošanas veicināšanu. Pašlaik cilvēki dara tā, kā viņi to saprot. Nedomāju, ka viņiem ir tik zemi ētikas standarti.

INTA SAPROVSKA, Berlin-Chemie/Menarini Baltic valdes priekšsēdētāja: Es mēģināšu vērtēt ar atzīmi. Farmācijas industrijas reputāciju vērtēju ar 8 vai 7 ballēm. Pateikšu kāpēc. Pēc diskusijas ar medicīnas preses pārstāvjiem domāju, ka situācija ir drūmāka. Taču Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas un Patentbrīvo medikamentu asociācijas pasūtītā omnibus aptauja negatīvo vērtējumu nepastiprināja. Apmēram divas trešdaļas iedzīvotāju uzskata, ka zāļu ražotāju reputācija ir laba vai viduvēja.

Ārstu ētikas latiņa, manuprāt, ir līdzīgā augstumā. Savukārt farmaceiti ir tie cilvēki, kas visatbildīgāk cenšas izpildīt likuma pantus.

I. Aizsilniece: Man šķiet, ka farmaceitu ētika pie mums ir ļoti augsta. Ja kāda biedrība patiešām labi strādā ētikas jomā, tad tā ir Farmaceitu biedrība.


http://iaptieka.lv/atteli/diskusijas/etika/ilze_aizsilniece0044.jpg

(Dmitrijs Juskovecs, Ilze Aizsilniece)

VITA VESTMANE, Sirowa Riga Farmācijas nodaļas vadītāja, Patentbrīvo medikamentu asociācijas Ētikas komisijas vadītāja: Visus vērtēju ar atzīmi, kas ir augstāka par vidējo. Vispirms jau tāpēc, ka savos Ētikas kodeksos esam uzrakstījuši: gribam būt labāki. Ētikas latiņa, man šķiet, atkarīga no divām lietām. No finansēm – mēs katrs esam bijuši dažādā finansiālā situācijā, un no audzināšanas. No sirdsapziņas, taisnīguma principiem, kas mūsos ieaudzināti bērnībā, mēs neatkāpsimies.

INĀRA RUBENE, Medikamentu informācijas centra direktore, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFA) Ētikas komisijas vadītāja: Vai nabadzība var attaisnot neētisku rīcību? Tam nevaru piekrist. Manuprāt, milzīga nozīme ir fonam, kādā dzīvojam. Ja politiskā vide ir absolūti bez ētikas principiem, tad tas, ko mēs darām, ir daudz augstāk vērtējams. Es liktu 7,5 balles. Protams, zinu gadījumus, kur liekama nulle, un ir gadījumi, kad var ielikt desmit balles. Tomēr pēdējā laika tendences ir pozitīvas.


http://iaptieka.lv/atteli/diskusijas/etika/inara_rubene0040.jpg

(Ināra Rubene)

Viss ir atkarīgs arī no salīdzinājuma. Mēs joprojām atpaliekam no Rietumu valstīm, Amerikas, bet esam krietni priekšā Austrumeiropai, nemaz nerunājot par Āfriku. Arī hronoloģiski var skatīt šo jautājumu. Pirms desmit gadiem farmindustrijas pārstāvji, kā jau strādīgi latvieši, varbūt pārcentās un nereti pārvērtās par izklaides industrijas darboņiem. Vienlaikus firmas izdarīja arī labu darbu, jo lika sajusties ārstiem svarīgiem.

DMITRIJS JUSKOVECS, zāļu lieltirgotavas Recipe Plus padomes loceklis: Piekrītu viedoklim, ka tas ir jautājums – kur mēs atrodamies attiecībā pret citiem. Industrija sakārtojas. Ievērojami. Farmācijas industrija ir ļoti komplicēta, un attiecības eksistē vairākos līmeņos. Receptūras zāļu izvēlē laiku pa laikam dzirdam par kādiem skandāliem, sliktiem piemēriem, taču tie neizslēdz iespēju, ka lielākoties ārsti rīkojas ētiski.

2. Cik daudz pārkāpumu SIFA Ētikas komisija ir izskatījusi?

I. Rubene: Apmēram divdesmit sūdzības, to skaits samazinās.

3. Kāds galvenokārt ir pārkāpumu raksturs?

I. Rubene: Līdz šīm visvairāk sūdzību bija par izklaides pasākumiem semināru laikā, par neadekvātu viesnīcu izvēli un komfortu konferenču laikā.


http://iaptieka.lv/atteli/diskusijas/etika/ilze_aizsilniece0048.jpg

(Ilze Aizsilniece)

I. Aizsilniece: Nav jau brīvpusdienu šajā pasaulē.

Jautājumu secība: 1 - 3   4 - 6   7 - 9   10 - 12   13 - 15   16 - 17    
63 komentāri Vērtējums: Skatīts: 68145
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
 

© iAptieka, 2019. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: